Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı Caddesi No:29Demirci /MANİSA
+90 (236) 462 29 21

Yün Cami Halısı

Yün Cami Halısı Nasıl Olmalıdır?

Cami halısı kullanıldığı ipin çeşidine göre yün cami halısı ve akrilik cami halısı olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Yün cami halısı ve akrilik cami halısının kalite, fiyat ve kullanışlılık açısından avantaj ve dezavantajları vardır. Bu iki halı çeşidini ayrı bir başlık altında tekrarla inceleyeceğiz. Bizim bu makale de ele aldığımız halı çeşidi yün cami halısıdır.

 

Yün cami halısı koyun yününün işlenmesiyle elde edilir. Koyun yününün bir dizi işlemden geçmesi ile ( temizleme , yıkama , iplik yapma , boyama , dokuma) yün cami halısı meydana gelir.

 

Ana hatlarıyla günün halı haline gelmesinden bahsedecek olursak : koyunlardan kırpılan yün yıkama ve temizleme işleminden sonra fabrikalara iplik olmak için gelir. Fabrikalara gelen temiz yünler çeşitli makinelerden geçerek ip haline gelir. İp haline gelen yün boyama işleminin ardından dokuma tezgahlarında verilir. Dokuma tezgahında halı istenilen desen ve motifte dokunur.

 

Camilerde kullanılan yün cami halısının genelde üç modeli vardır. Bu modellerden ikisi oldukça çok tercih edilir diğer üçüncü modelse daha az kullanılır. Türkiye’deki camilerde genelde saflı cami halısı modeli ve göbekli cami halısı modeli olmak üzere iki ana model kullanılır. bu iki ana modelden göbekli cami halısı modeli daha estetik durduğu için çok tercih edilir. Saflı cami halısı modeli ise daha sade bir görüntü oluşturur. saflı cami halısı modelini döşemek ve yerleştirmek daha kolaydır. Üçüncü model olan seccade li cami halısı hem maliyet yükselttiği için hem de estetik durmadığı için çok tercih edilmez. Bu model genellikle yurt dışında tercih edilir.

Burada göbekli cami halısını ayrı bir parantez açmak da fayda var, göbekler de kullanılan motifler Selçuklu ve Osmanlı zamanında kullanılan motifler dir ve camilerde oldukça estetik durur. Camiye tarihi bir görüntü katar. Camilere döşenecek halıları seçerken caminin estetik bütünlüğü ve mimarisi gözönünde bulundurulmalıdır. Cami halısının deseni ve modelinin seçimi caminin estetik bütünlüğü açısından oldukça önemlidir.

 

Günlük hayatta camiler oldukça sık kullanıldığı için halılarının bakımı ve temizliği  son derece önemlidir. Yün cami halısını ne kadar sık temizlersen ve süpürürsen halının ömrü o kadar uzar. Tavsiyemiz yün cami halısının haftada en az iki kere süpürülmesi ve yılda en az bir defa yıkanmalıdır.

 

yün cami halısı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ve cami halısı çeşitlerimiz için firmamızla irtibata geçin.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Whatsapp
Hemen Ara